Tuzla, Marina ile Turizm Merkezi Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, “İstanbul’un çok önemli bir aktivite merkezi olacak Viaport Marine’i Tuzla’da inşa ediyoruz. Öyle bir merkez ki yılda 25 milyon insan buraya gelecek. Tuzla ağırlıklı 2 bin 500 insan çalışacak Tuzla dört mevsim yaşayan bir turizm merkezi olacak.” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Tuzla’da vatandaşlar ve esnafla buluştu. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ile birlikte şehir turu atan Başkan Topbaş, “Birilerinin vizyonlarının bile yetmeyeceği bir İstanbul’u oluşturduk. İstanbul tesadüflere terk edilemez, maceralara sürüklenemez. İstanbul ne olursa olsun denilemez.” dedi.

Tuzla’ya İki Ayrı Metro Hattı
Tuzla’ya 2 metro hattı çalışması yaptıklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, “Yerel yönetim vizyonumuzla ve tecrübelerimizle her ilçede oraya yönelik projelerimizi açıklıyoruz. Tuzla’ya iki hat birden metro çalışması başlattık. Birinci hat Tuzla’yı Kadıköy-Kartal Metrosu’na bağlayacak. Bu hat İçmeler ve Tersane Kavşağı yönünden Kadıköy-Kartal Metro Hattı’na bağlanıyor. Böylelikle İstanbul’un her tarafına raylı sistemle erişiminiz sağlanacak. Diğer metro projemiz de Tuzla’yı Kaynarca üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacak olan metro hattı. Bu hat üzerinde Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile etütler yaparak hangi mahallelerden geçmesi gerektiğini konuştuk. Bir noktaya getirdik, çalışmalarımız devam ediyor. Böylelikle Tuzla, metro hatlarıyla buluşan ve erişim problemi olmayan bir ilçemiz haline gelecek.”

Sahile Nostaljik Tramvay
Kadir Topbaş, Tuzla sahili boyunca hizmet verecek nostaljik bir tramvay da yapacaklarını, Avrupa’da örnekleri olan ve turistik bir çalışma olacağını da sözlerine ekledi.

İçerenköy Sebze Ve Meyve Hali Aydınlı’ya Taşınıyor
Tuzla’da sahil ve yeşil alan düzenlemelerin devam ettiğini hatırlatan Topbaş, şunları açıkladı; “İlçenize yapılan yeni yolları, dere ıslahlarını ve çevre yatırımlarını konuşmuyorum bile. Tuzla sahiline, İstanbul’da ilk kez büyük ölçekte su ve ışık gösterileri yapan bir sistem getiriyoruz. Önemli gördüğümüz yatırımlardan biri olan bu çalışmanın projeleri hazırlandı. Öte yandan, İçerenköy’de şehir içinde kalan hali, Aydınlı’ya taşıyacağız. Burada daha modern ve dünya ile rekabet edebilecek bir sebze meyve hali çalışması yaptık. Bu hal dünyaya örnek olacak. Ayrıca, Kamil Abdüş Gölü ile ilgili proje çalışmalarımız son aşamaya geldi. Burada 2 milyon metrekarelik mesire alanı oluşacak.”

Tuzla Viaport Marine Tuzla’yı uçuracak
“İstanbul’un çok önemli bir aktivite merkezi de Tuzla’ya gelecek. Öyle bir merkez ki yılda 25 milyon insan buraya gelecek. Tuzla ağırlıklı 2 bin 500 insan çalışacak” diyen Topbaş, “Tuzla Viaport Marine, içinde her türlü aktiviteleri olan 570 milyon TL’lik bir yatırım. Tuzla pajlarıyla, havuzlarıyla, sergi alanlarıyla, toplantı salonları ve gezi alanları ile marinasıyla birlikte İstanbul’un cazibe merkezi olacak. 750 bin metrekarelik yeşil alana sahip olacak projeyi, Asya ve Avrupa yakasından görmeye, yaşamaya metrolarla gelecekler. Turistler de gelerek burada konaklamak isteyecekler. Tuzla dört mevsim yaşayan bir turizm merkezi olacak. Metro hattından buraya bir havaray sistemi yapacağız. Böylelikle trafik ve erişim problemi de olmayacak. İnşaatı başladı, 5 Mart’ta tanıtım toplantısını yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yazıcı: Kadir Başkanımıza Yürekten Teşekkür Ediyorum
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş’a teşekkür eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Tuzla’da yapılan projelerimizi, yeni yapılacak projelerimizin de yerini gezdi. Tuzla, İstanbul’un en ucunda olmasına rağmen hiçbir hizmetin eksiltmeden buraya gelmesini sağlayan, planlama ve bütün projeleriyle beraber İstanbul’un en önemli projelerinin dahi Tuzla’ya gelmesi için bize her zaman yardım eden, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımızın her zaman yanında olacağım. Tuzla’dan en az yüzde 70 oyla Büyükşehir’e destek vereceğiz.” dedi. Tuzla, Marina ile Turizm Merkezi Olacak

HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER