Tuzla Belediyesi, “28 Şubat Muhasebesi” Söyleşisi Düzenledi

Tuzla Belediyesi, post modern darbenin 21. yıldönümünde “28 Şubat Muhasebesi” konulu söyleşi düzenledi. Gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, “28 Şubat darbesi yerli bir operasyon değildir” dedi.
Tuzla Belediyesi, 28 Şubat darbesinin 21. yıl dönümünü “28 Şubat Muhasebesi” konulu söyleşi ile hafızalarda canlı tuttu. Tuzla Belediyesi Şifa Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide 21 yıl önce yaşanılanlar hatırlatılarak süreç tüm detaylarıyla masaya yatırıldı.
Moderatörlüğünü Selahattin Kocaaslan’ın yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren katıldı. 

28 Şubat Bir Dönemdir
28 Şubat darbesinin dış kaynaklı bir süreç olduğuna değinen Ahmet Taşgetiren, “28 Şubat döneminde Türkiye’ye karşı uygulanan operasyonun dünyadaki belli odaklar tarafından hala kuşatma, gözaltı tarzında,yer yer operasyon tarzında sürdürüldüğünü görüyoruz.28 Şubat’ın bir sözlüğü var mesela bunlardan birisi irticadır.Türkiye’de birinci tehdit olarak nitelendirildi.Dini aidiyetinizde biraz canlanma ortaya çıktığında hemen irtica damgası vurulur.28 Şubat’ta askerler baskı unsuru olarak kullanıldı, iş dünyası ve işçiler devreye sokuldu. En önemlisi de 28 Şubat Medyası diye bir medya oluşturuldu.Medyanın yargısız infaz dediğimiz şekilde ifşa ettiği kişilerin yargıdan kurtulması son derece zor oluyordu.O süreçte bir çok insan uzun süreli mahkumiyet aldı.”dedi. 

28 Şubat Yerli Bir Operasyon Değildir
Gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, 28 Şubat sürecinde yaşanılanları hatırlatarak bunu dış kaynaklı bir operasyon olduğuna değindi. Taşgetiren, “28 Şubat’ta hükümeti iktidardan düşürdüler,yargıladılar. Eğitimde İmam Hatip Okulları’nın önünü kestiler, 8 yıl zorunlu eğitim getirildi.Başörtülü öğrencilere karşı yasak uygulandı, kamu alanında başörtülü çalışan bayanlar tasfiye edildi.Türkiye dahil İslam dünyasında gerek toplumda,gerek kamu alanında ne kadar olacağı ne kadar olmasına müsaade edileceği dünyadaki bir takım odaklar tarafından gözetlenir.Türkiye ve İslam dünyasını uluslar arası bazı odaklar göz altında tutmaya ve kontrol etmeye çalışırlar.Çerçeve dışına çıkılmasını önlemeye çalışırlar, bugünün de gündeminde olan bir şeydir. Bu anlamda 28 Şubat yerli bir operasyon değildir.” şeklinde konuştu.
Konukların sorularını yanıtlayan Ahmet Taşgetiren, böyle bir fırsatı kendilerine sunmalarından dolayı Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.

Tuzla Belediyesi, “28 Şubat Muhasebesi” Söyleşisi Düzenledi

HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER