Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı

Türkiye’nin En Fonksiyonel Parkı Tuzla’da
Tuzla Belediyesi, 110 dönümlük atıl vaziyetteki alanı Türkiye’nin en fonksiyonel parkına dönüştürdü.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın vizyon projeleri arasında yer alan Şelale Park’ın hizmete açılmasıyla İstanbul ve bölge halkı yeni bir yaşam merkezine kavuştu. 3.000 kişilik amfi tiyatro ve kulis, olimpik bay ve üstü açılıp kapanabilen bayan havuzu, spa merkezi, Şelale Restaurant & Cafe, planetaryum, lunapark, araç müzesi, çocuk müzesi, 35 m’lik şelale ve gemi restoranı, cami, kafeterya, genel ihtiyaca yönelik çarşı, süs havuzu ve yeşil alan düzenlemeleri ile Türkiye’nin en fonksiyonel parkı Mart 2015’te hizmete açıldı.

Tuzla Belediyesi Bay ve Bayan Havuzları
Tuzla Şelale Park’ta kurulan yarı olimpik bay ve bayan havuzları, Tuzla’daki spor ve yaşam alanlarına yeni bir mekan olarak katıldı. Üstü açılır kapanır bayan havuzları ve bay havuzlarında büyük ve çocuk havuzları, sauna, jakuzi, masaj odası, duş, ilk yardım odası, soyunma odaları, mescit gibi donanımlar yer alıyor.  

Adres:
İçmeler – Aydınlı Yolu Üzeri Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı / Tuzla, İstanbul
Tel: 444 0906 – (Bay: 0216 393 0301 - Bayan: 0216 393 0302)

Tuzla Şelale Park 
Türkiye’nin İlk ‘Holografik Hayvanat Bahçesi’ 

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, dünya üzerinde nesli tükenmiş ve yaşamı devam eden hayvan türlerini bir araya getiren eşsiz bir projeye imza attı. 50’den fazla hayvanın hologram teknolojisiyle yer aldığı Türkiye’nin İlk Holografik Hayvanat Bahçesi Nuh’un Gemisi HoloZoo, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete açıldı.Tuzla Belediyesi Anadolu Kültür Merkezi

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Türkiye’nin En Fonksiyonel Parkı olan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’ndaki 21 dükkanı hemşehri derneklerine tahsis etti. Tuzla Belediyesi Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışında, 81 il ile Kavala, Drama ve Selanik’ten getirilen toprakla birlik ve beraberliği temsilen çınar fidanı dikildiTuzla Belediyesi Anadolu Kültür Merkezi, Türkiye’nin En Fonksiyonel Parkı olan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içinde kuruldu. Tuzla’da faaliyet gösteren 20 il derneği ile Tuzla Rumeliler Derneği’ne, parkın içindeki dükkanlar tahsis edildi. Derneklerin yerleri, Tuzla Belediyesi’nde tüm dernek başkanlarının katıldığı kura çekimi ile belirlendi. Tuzla Belediyesi Anadolu Kültür Merkezi, derneklerin yöresel kültürlerini sergileyebilecekleri yerlerin yanı sıra, toplu organizasyonlara da ev sahipliği yapabilecek şekilde dizayn edildi. Tuzla Belediyesi Anadolu Kültür Merkezi’nde Tuzla Samsun Dernekleri, Tuzla Giresun Dernekleri, Tuzla Kastamonu Dernekleri, Tuzla Bingöl Dernekleri, Tuzla Tokat Dernekleri, Tuzla Trabzon Dernekleri, Tuzla Nevşehir Dernekleri, Tuzla Ardahan Dernekleri, Tuzla Bayburt Dernekleri, Tuzla Sakarya Dernekleri, Tuzla Sivas Dernekleri, Tuzla Gümüşhane Dernekleri, Tuzla Kars Dernekleri, Tuzla Sinop Dernekleri, Tuzla Erzincan Dernekleri, Tuzla Bitlis Dernekleri, Tuzla Çankırı Dernekleri, Tuzla Ordu Dernekleri, Tuzla Erzurum Dernekleri, Tuzla Ağrı Dernekleri ve Tuzla Rumeliler Derneği yer alıyor.  Tuzla Belediyesi’nin 5. Sosyal Tesisi: Şelale Restaurant&Cafe
Tuzla Belediyesi’nin 5. Sosyal Tesisi olan Şelale Restaurant&Cafe, restaurant ve cafe olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşuyor. Tuzla Belediyesi’nin sosyal tesisler kalitesini yansıtan Restaurant&Cafe’nin 150 kişilik restaurant bölümünde çorba, döner, kebap, pide ve tatlı çeşitleri, 100 kişilik cafe bölümünde ise sıcak, soğuk içecekler ve çeşitli specialler servis ediliyor. 


 Tuzla Şelale Park

Şelale Eğitim Parkı, Eğiten ve Öğreten Bir Mekan Olacak

Şelale Park’ın ismini Şelale Eğitim Parkı şeklinde değiştirdik. Şelale Eğitim Parkı’nda bowling ve buz pateni pisti gibi eğlence mekanları var. Trafik eğitim köyü oluşturuyoruz. Planeteryum ve rasathane 2 aya kadar hizmete girecek. Güneş saatini oluşturduk. Corpus’la bir insan vücudunu dijital ortamda öğrenecek bir mekan oluşturuyoruz. Şelale Eğitim Parkı’nda deprem eğitimi için deprem evi oluşturuyoruz. Ekolojik Ev ile hem geri dönüşümü hem de enerji kaynaklarını anlatan güzel bir mekan oluşturduk. 2 bin metrekare büyüklüğünde bir Bilim Merkezi de oluşturduk. Matematik, fizik, kimya deneylerinin yapıldığı, teknoloji serüvenini ve bilgiyi sunan güzel bir mekan hazırlıyoruz. Çocuklarımız için eğiten, eğlendiren, Tuzla’yı eğitim kurumlarının ziyaret mekanı haline getiren çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Şelale Eğitim Parkı, Eğiten ve Öğreten Bir Mekan Olacak 

Şelale Park’ın ismini Şelale Eğitim Parkı şeklinde değiştirdik. Şelale Eğitim Parkı’nda bowling ve buz pateni pisti gibi eğlence mekanları var. Trafik eğitim köyü oluşturuyoruz. Planeteryum ve rasathane 2 aya kadar hizmete girecek. Güneş saatini oluşturduk. Corpus’la bir insan vücudunu dijital ortamda öğrenecek bir mekan oluşturuyoruz. Şelale Eğitim Parkı’nda deprem eğitimi için deprem evi oluşturuyoruz. Ekolojik Ev ile hem geri dönüşümü hem de enerji kaynaklarını anlatan güzel bir mekan oluşturduk. 2 bin metrekare büyüklüğünde bir Bilim Merkezi de oluşturduk. Matematik, fizik, kimya deneylerinin yapıldığı, teknoloji serüvenini ve bilgiyi sunan güzel bir mekan hazırlıyoruz. Çocuklarımız için eğiten, eğlendiren, Tuzla’yı eğitim kurumlarının ziyaret mekanı haline getiren çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tuzla Belediyesi Planetaryum ve Gözlemevi Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın bilim ve teknolojiye olan ilgisi ve yakınlığı, ilçede yeni eserlerin kurulmasına öncülük ediyor. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın hizmete kazandırdığı Planetaryum ve Gözlemevi, Tuzlalılar’ın evrenin derinliklerine yolculuk yapmasını, uzay bilimleri ile ilgili bilgilere daha rahat ulaşmasını sağlıyor.

Bölgenin ilk ve tek Planeteryum ve Gözlemevi, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete açıldı. Tuzla Belediyesi, uzay ve gökyüzü ile ilgili birçok etkinliği tek çatı altında buluşturan, çocukların ve gençlerin dünyayı anlaması, meraklılarına da araştırmaları için fırsat sağlayan Planeteryum ve Gözlemevi’ni hizmete kazandırdı.

 

Evrenin Derinliklerine Heyecanlı Yolculuk Tuzla Belediyesi Planetaryum ve Gözlemevi’nde
Gözlemevi’nde bulunan 14" (35 cm) çapa sahip teleskop ile gündüzleri güneşin çeşitli yapıları, gece ise birçok gök cismi profesyonel eğitimciler eşliğinde gözlemlenebiliyor. Planeteryumda son teknolojiye sahip cihazlar ile gökyüzü cisimleri, muhteşem ve pırıl pırıl bir görüntü ile inceleniyor. Planetaryumda 3 boyutlu interaktif gösterimlerle uzayda heyecanlı bir yolculuk yaşanıyor. Güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsü özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor. Gökyüzü ve astronomi hakkında sunumlar yapılıyor. Konuklar, 10 m. çapında 58 kişilik kapasiteye sahip olan planeteryumda koltuklarına sırt üstü uzanarak evrenin derinliklerine yolculuk yapıyor. Planeteryum için özel hazırlanan filmler ile çocukların temel astronomi bilgileri geliştiriliyor. 

Güneş Saatiyle Zamanı Hesaplayabilirsiniz
Planetaryumun üstünde bulunan Güneş Saati, güneşin hareketlerine göre oluşan gölgenin yardımıyla saat tayini konusunda bilgi veriyor. Güneş saati ile anlık saat ve dakika, güneşin o anda hangi burç ve takımyıldızında olduğu ve günün tarihi 10 gün hassasiyetle okunabiliyor. Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi
Tuzla Belediyesi’nin vizyon projesi Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, 12 Ekim 2017 Perşembe günü Tuzla Bilim Şenliği kapsamında hizmete açıldı.
Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki gelişimine hız kazandırmayı ve tüm Türkiye’ye model olmayı hedeflemektedir. Tuzla Belediyesi Başkanı Dr. Şadi Yazıcı önderliğinde ve sosyal sorumluluk bilinciyle yürütülmekte olan bir projedir.
Tuzla’yı her alanda geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Tuzla Belediyesi tarafından açılan Bilim Merkezi, çocuklarımızın ve gençlerimizin bilim ve teknolojiye ilgisini çekmek, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde bilimsel konuları sunmak amacıyla geliştirildi.
Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi’nin amacı toplumumuzun bilim toplumu haline dönüşmesine ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamaktır.
Bilim merkezimiz, farklı yaş gruplarından ve farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmeyi ve bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan; deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden; kamu yararı gözeten, kar elde etmek amacıyla kurulmayan, kamu ya da özel sektör kaynakları ile finanse edilen bir merkezdir.
Güzel bir ortamda bilim merkezinde, ziyaretçilere aktif şekilde gezebilecekleri, dokunabilecekleri, deneyebilecekleri sergiler ve dinamik ortamlar sunmaktır.
Yenilikçi, araştırmacı ve özgüven sahibi bireylerin yetiştiği bir bilgi toplumunun oluşmasına destek olmak için, her yaştan ziyaretçiye yönelik eğlenceli ve etkileşimli ortamlar sunarak, onları bilim ve teknolojiyle buluşturmak, bilimsel merak ve öğrenme isteği uyandırmak, yeni fikirler üretilmesine imkân sağlamaktır.
Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi; bilimi seven, anlamaya çalışan, günlük hayatta bilimsel gerçeklerin yol göstericiliğinden faydalanan, bilim üretmeye istekli, yenilikçi bireylerin topluma kazandırılmasında önemli bir rol üstlenecektir. 

İÇİNDEKİLER
T-Rex dinazoru: Arka ayakları oldukça büyük olmasına rağmen ön ayakları oldukça küçük ve vücudunun ön kısmındaydı. Arka ayaklarında üçü önde biri arkada olmak üzere dört parmak, ön ayaklarında iki ince parmak bulunuyordu. Ön ayakları küçük olsa da bir yetişkin bir Smildon taşıyabilecek kadar güçlüydü. Bu ayaklar ağzına yemek götüremeyeceği kadar kısaydı.
DNA modeli; DNA hücreyi yönetir.DNA’nın yapısı ile ilgili olarak ilk modeli oluşturan kişiler James Watson ve Francis Crick’tir. DNA’yı sarmal bir medivene benzetmişlerdir.
Fotosentez cihazı: BioChamber Fotosentez Kabı içerisinde biyolojik olaylar çeşitli sensörler ile incelenebilmekte ve yapılan deneyler dijital ekran üzerinden gözlemlenebilmektedir. Fotosentez düzeneğinde; Oksijen sensörü (Vernier), Karbondioksit sensörü (Vernier), Veri Toplama cihazı (Vernier), BioChamber (Vernier), Bilgisayar, 42 inch boyutunda LCD TV bulunmaktadır.
Digital Mikroskop: Dijital mikroskoplar; optik lens ve dijital kamera kullanarak edindiği görüntüyü bir monitöre ya da bilgisayarda çalışan bir yazılım yardımı ile, bilgisayara aktaran bir mikroskop çeşididir.
Güneş enerjisi ile çalışan araba: Güneş arabaları temel olarak enerjisini güneşten karşılayan araba türü olarak tanımlanır. Kullanılan malzeme ve tasarım farklılık gösterse de çalışma prensibi tüm yapılan araçlarda hemen hemen aynıdır. Araba; enerjiyi sağlamak için güneş panelleri, motor, kullanılmayan enerjiyi saklamak ve gerektiğinde kullanmak için akü, sürücü bölümü ve bu elemanları birbirine bağlayan ve denetleyen çeşitli elektrik ve elektronik mekanizmalardan oluşur.
 Rüzgar enerjisi: Rüzgar enerjisinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de elektrik enerjisi üretimi alanıdır. Bu enerji dönüşümü için rüzgar türbinleri kullanılmaktadır. Ülkemizin bazı şehirlerinde de rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için rüzgar türbinleri bulunmaktadır.
Stirling motoru: Stirling motoru, kapalı bir haznenin dışardan ısıtılmasıyla oluşan enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren makinadır. Sıcak hava motoru olarak da bilinir. Isınan havanın genişleyip sıkışmasıyla motor hareket etmeye başlar.
 Buhar makinesi: Buharın içerisinde bulunan ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren ve dıştan yanmalı motor sınıfına giren makinelerdir. Bu makineler; buharlı gemiler, lokomotifler, endüstriyel devreler, pompalar ve buharlı traktörler olabilir.
Çamaşır makinesi çalışma prensibi
Tırmanan koni: Günlük hayatımızda sıklıkla eğimli yüzeylerde cisimlerin yerçekiminden dolayı yukarıdan aşağıya doğru yuvarlandığını ya da düştüğünü görmüşüzdür. Ancak iki koniden oluşan bu cisim, eğimli yüzeyde aşağıdan yukarıya doğru kendiliğinden tırmanıyor. Ama nasıl?
Eğimli yüzey cismi tırmanıyor olarak algılamamıza sebep oluyor. Aslında cismin ağırlık merkezi, genişleyen yüzey ve uçlara doğru incelen cisim nedeniyle aşağıya doğru hareket ediyor.
Çıkrık: Eksenleri aynı, yarıçapları farklı ve sabit bir eksen etrafında dönen silindirlerden oluşan sisteme çıkrık denir. Çıkrık, basit makinelerden biridir. Küçük bir kuvvetle çok büyük yükler kaldırılabilir.
Makaralar: Sabit bir eksen etrafında serbestçe dönebilen, çevresinde ipin geçebilmesi için oluğu olan dairesel düzeneklere makara denir.
Makaralar  iş yaparken bir takım kolaylıklar sağlayan basit makinelerdir.. Makaraları günlük yaşamda birçok alanda görmek mümkündür. Makaralar bayrak direğinde, vinçlerin ucunda, inşaatlarda harç, tuğla ve diğer yapı malzemelerini taşımak için kullanılmaktadır. Makaralar, sabit makaralar ve hareketli makaralar olmak üzere iki kısımda inceleyebiliriz.
Denge platformu: Tek ayak üstünde bekleyerek sabit bir noktaya bakarak,sallanan düzenek karşısında dengeyi korumayı amaçlamıştır.
Serbest düşme: Havada serbest bırakılan cisimlerin aşağıya doğru düşmesi etrafımızda her zaman gördüğümüz ve alışageldiğimiz bir olaydır. Cisimlerin düşmesi her devirde bilim adamlarının ilgisini çekmiş ve araştırma konusu olmuştur. Bu konuda sistemli olarak çalışma yapan ilk fizikçinin Galileo Galilei olduğu söylenir
Merkezcil kuvvet: M kütleli bir topun r uzunluğunda bir ipin ucuna bağlandığını ve yatay düzlemdeki dairesel yörüngede sabit hızla döndürüldüğünü varsayalım. Topun eylemsizliği, hareketin doğrusal bir yol boyunca kalmasını sağlamak eğilimindedir. Ancak , ipin topa uyguladığı kuvvet, dairesel yörüngede kalmasını sağlar. Bu kuvvet ip boyunca ve merkeze yönelmiş durumdadır  bu kuvvete merkezcil kuvvet denir.
Merkezcil kuvvette merkezcil ivmeye benzer olarak parçacığın çizdiği dairesel yörüngenin merkezine doğru etki eder.
Bir ipin ucuna bağlanarak döndürülen top durumunda merkezcil kuvvet, ipteki gerilme kuvvetidir. Dünya çevresinde dolanan bir uydu için merkezcil kuvvet kütle çekim kuvvetidir.
Deneyin amacı; dairesel bir yörüngede dolanan bir cismin kütlesinin, yörünge yarıçapının ve merkezcil kuvvetin değişim etkilerini incelemektir.
Etki-tepki düzeneği: Koltukları rayın tam ortasına getirin ve karşılıklı oturun. Topu sırayla birbirinize atın. Bu düzenek karşılıklı iki sandalye, sandalyelerin üzerinde hareket ettiği bir ray sistemi ve bir toptan oluşmaktadır. Sandalyelere karşılıklı oturan iki kişi topu birbirine doğru atarken öne uyguladığı kuvvet kadar raylı sistemde geriye hareket eder. Burada amaç etki-tepki yasasını eğlenerek öğrenmektir.
Doğru akım ve alternatif akım düzeneği:Doğru akım verildiğinde yanan lamba,alternatif akım verilince yanmadığı gözleniyor.
Manyetik hızlandırıcı: Çelik bir bilyeyi manyetik zincirleme reaksiyonla belirlim bir hedefe yüksek hızda göndermeye yarayan bir düzenek oluşturduk.Hazırladığımız platformun üzerine neodyum mıknatısları 2 şerli 10 cm aralıklarla yapıştırdık.Her birinin yanına üçer çelik bilye yerleştiriyoruz.En sondaki mıknatısa 1 adet çelik bilye yuvarladığımızda en sondaki bilye diğer taraftan hızlı bir şekilde fırlıyor.
Manyetik alan çizgileri : Bir mıknatısın etrafında manyetik alan kuvvet çizgileri vardır. Bu kuvvet çizgilerini gözümüzle göremeyiz. Demir tozları sayesizden bu çizgiler gözükebilir. Pusula içinde mıknatıs olduğu için yanına getirilen diğer mıknatıs veya demir gibi maddelerden etkilenir.
Praksinoskop: Bu düzenek parçalı aynalar ve bir resim bandından oluşmaktadır.Resim bandı dairesel bir zemin üzerine yerleştirilmiştir. Parçalı ayna grubu, bu zeminin tam ortasına yerleştirilmiştir. Resim bandındaki resim sayısı ve parçalı ayna gurubundaki ayna sayısı aynıdır. Düzenek çevrildiğinde yansıyan resimlerin hızlı geçişi hareket eden bir görüntü illüzyonu oluşturur. Bu sistem sinemanın temel prensibidir.
Çukur Ayna: Yansıtıcı yüzeyi, küre parçasının iç yüzeyi ise çukur ayna ya da içbükey ayna ( konveks ayna ) denir. Çukur aynaların toplayıcı özelliği vardır. Bu aynalar güneş ışınlarına dik tutulursa, ışınlar yansıdıktan sonra bir noktada kesişirler. Bu noktaya aynanın odak noktası denir ve F ile gösterilir.
Tümsek Ayna: küre parçasının dış yüzeyi ise tümsek ayna yada dışbükey ayna ( konkav ayna ) denir.Tümsek aynaların dağıtıcı özelliği vardır. Bu aynalar güneş ışınlarına dik tutulursa, yansıyan ışınların uzantıları bir noktada kesişirler. Bu noktaya aynanın odak noktası denir.
Sağ-sol yanılgısı: Bu düzenek bir platform içerisinde dik şekilde yerleştirilmiş çift taraflı aynadan ve aynanın ortasındaki tutma kollarındanoluşmaktadır. Ellerinizin ikisiyle de aynanın birer tarafındaki kolları tutun sadece bir taraftan bakın. Görünen sadece bir eliniz ve onun görüntüsüdür. Sol elinizi oynattığınız zaman aynadan sanki sağ eliniz oynuyormuş görüntüsü oluşur. Bu nedenle beyin gözden gelen bilgiler ile sol elinizi sanki sağ eliniz gibi algılar. Kaslarımız hareket ettiği halde aynada oluşan durağan görüntü sayesinde gözümüz bu hareketi aynada algılayamaz çelişki yaşar.
Lazer optik düzeneği: Optik deney seti geometrik optiğin temel prensiplerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi için oluşturulan bir settir. Lazer ışın demeti yayan kutu ışık kaynağı olarak kullanılmaktadır. Lazer kullanımı ile konunun anlaşılması kolaylaştırılmış, eski metotlara oranla çok daha verimli bir öğrenme ortamı sağlanmıştır.
Bu üründe amaç şeffaf bir cisim içerisindeki toplam iç yansıma neticelerini gözlemlemektir. Öğrenciler öncelikle yamuk’un taslağını graph kağıdına çizerler. Bir iletki ile yamuk’un ortasına bir dikey doğru çizilir. Dikey doğruya gelen lazer yerini işaretlerler. Işının geliş yolunu kalem ve cetvel ile işaretlerler (yamuğa yaklaşırken, yamuğun içinde ve yamuktan çıkarken). İletki ile graph kağıdında ışınların geliş ve kırılması (yansıma) ölçülüp etiketlenir. Öğrenciler görecek ki toplam iç yansıma sadece laser ışığı taban kenar’a ulaştığında gözlenebilecektir. Paralel kenarlar için bu geçerli değildir. Işık kritik açıdan daha büyük bir açıyla lucite’ten havaya gittiğinde kırılan ışın olmaz ve tüm ışık tekrar lucite’e döner.
Plazma küresi: Havası boşaltılıp çeşitli gazlarla doldurulmuş cam kürenin merkezinde çok yüksek potansiyele sahip bir kürecik vardır ve elektrot görevini görür. Bu cam içindeki argon, neon ve kripton gazları karışımının içinden düşük bir basınçta (0,01 atmosferden düşük), alternatif akım geçirilerek aslında bir transformatör oluşturulur.Yüksek potansiyelin sebep olduğu elektrik alandan dolayı gazlar iyonize olarak plazma haline geliyor.Cam yalıtkan olduğu için plazma iplikleri cam kürenin yüzeyinde son buluyor.Küreye dokunduğunuzda plazma topunun sahip olduğu elektrik alanını etkileyerek tıpkı bir paratoner gibi elektriği kendinize çekersiniz.
Renk spotları: Bu düzenek, üç ana rengi (kırmızı – yeşil – mavi) veren üç spottan meydana gelmektedir ve bu spotların perde üzerinde üst üste getirilmesi ile ara renkler oluşturulabilir. Spotlardan çıkan 3 ana renk, perde üzerinde üst üste getirildiğinde ise beyaz rengin oluştuğu gözlenebilir. Spotların ışık şiddeti ayarlanarak değişik birçok renk üretmek mümkündür.
Pisagor bağıntısı düzeneği: Pisagor teoremi:Bir dik üçgende dik kenarların uzunluklarının kareleri toplamı hipotenüsün karesine eşit. Değişik ispatları var.Bunlardan biri dik kenarla üzerinde yer alan karelerin alanları toplamı,hipotenüs üzerinde yer alan karenin alanına eşit olması.
Tuzla Belediyesi, Kamu Alanında İstanbul’un En Büyük Güneş Enerji Santralini Hizmete Açtı
Tuzla Belediyesi, yıllık 650MWh elektrik üreten, kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santralini Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete açtı.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olarak hizmete kazandırdığı Şelale Eğitim Parkı’da bir yeniliğe daha imza attı. Türkiye’nin İlk Holografik Hayvanat Bahçesi Nuh’un Gemisi HoloZoo, Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, Corpus (İnsan Vücudunu Görerek Tanıma), Planetaryum-Gözlemevi, Güneş Saati ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın kişisel Teknolojinin Serüveni Sergisi gibi eğitim, bilim ve eğlenceyi bir arada bulunduran Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı, Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santraline de ev sahipliği yaptı.
Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda gerçekleştirilen açılışa AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mehmet Ali Pulcu ve Osman Boyraz, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Fehmi Tosun, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci ile vatandaşlar katıldı. Şelale Eğitim Parkı'na elektrikli mini araçla gelen Başkan Dr. Şadi Yazıcı, belediyenin kullandığı elektrikli araçları yakından inceledi.

Öncülük Yapmaktan Mutluluk Duyuyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, açılışta yaptığı konuşmada kamu olarak İstanbul’daki en büyük güneş enerji santralin kurmanın ve öncülük yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Yazıcı, “Şelale Eğitim Parkı'mızda havuzlarımız, buz patenimiz, bowlingimiz hatta şelalemiz dahil olmak üzere bunların hepsi elektrik harcıyordu. Biz de bunun çok büyük bir enerji harcamasının olduğu düşününce de bu işi biz nasıl çözeriz dedik. Parkımızda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında 4 bin 200 metrekarelik alanın üstüne güneş paneli koyarak Şelale Eğitim Parkı’nı kendi kendine yeten ve kendi enerjisini sağlayan ve kazanç sağlayan bir park haline getirdik. Yaklaşık 5-6 yılda kendini amorti edip 10 yıl garantili 25 yıl ömrü olan bu paneller sayesinde de biz öncülük yapmış olacağız. Enerji savaşlarının olacağı bir dönemde kendi enerjisini üreten bir ülke olmak adına her türlü enerji kaynaklarının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz ve burada da bir öncülük yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin çevre dostu, temiz enerji kaynaklarını diğer alanlarda da kullandığını belirterek “Parkımızda güneş enerjisinin yanı sıra rüzgar enerjisinden faydalanarak akülü engelli araçları, cep telefonu şarjını sağlayan direklerimizi de kullanıma açtık. Karbon ayak izimizi küçülten dünya çapındaki projemizi de sürdürüyor, alternatif enerji kullanılması konusunda elimizden geleni yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali
360,36 kwp kurulu güç ile üretilen elektriğin dağıtım şirketine satılması sonucu yıllık yaklaşık 324.000 TL kazanç sağlayacak olan santral, Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında kuruldu.
4.358 m2 alanda 1386 adet 260Wp Polikristal PV panel kullanılarak hazırlanan Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, 650MWh elektrik üreterek yıllık 216 konutun ve Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nın enerji ihtiyacının çevre dostu, temiz enerji kaynağı ile karşılanmasını sağlayacak. Yıllık yaklaşık 390 ton CO2’nin doğaya salınımı engelleyen ve bu yönüyle yılda 35.454 adet ağacı kurtaran Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, amortismanını 5 yılda sağlayacak.

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı

HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER