Sosyal Yardım Projeleri

Sosyal Yardım Projeleri

Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi

z15.01.2016

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı bir ilki daha gerçekleştirerek 65 yaş üzeri yaşlıların kendi yaşıtları ile gündüz saatlerinde sosyal bir ortamda kaliteli vakit geçirebilecekleri Yaşlılar Merkezi’ni hizmete kazandırdı.
Yaşlıların boş zamanlarını değerlendirmeleri, sosyal, psikolojik ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olunması ve günlük yaşam faaliyetlerine destek sunulması amacıyla hazırlanan ve ücretsiz hizmet veren Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi, törenle hizmete açıldı. Açılışa Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, AK Parti Tuzla İlçe Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi İşleyişi
Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü sorumluluğunda kurulan Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi, hafta içi 09.30-15.30 saatleri arasında 65 yaş üzeri kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmayan, günlük yaşam faaliyetlerini bağımsız olarak yapabilen, yalnızlık hissi duyan, engeli olup dışarı çıkmakta zorlanan yaşlılara hizmet verecek. Yaşlıların merkeze ulaşımı Tuzla Belediyesi servis araçlarıyla sağlanacak. Sabah evinden alınan yaşlılar, gün sonunda tekrar evine bırakılacak. Merkeze gelen yaşlıların öğlen yemeği de Tuzla Belediyesi tarafından karşılanacak.
Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi’nde yaşlıların kişisel bakımı, ilaçlarının belirtilen saatlerde ve uygun ölçüde verilmesi, tansiyon ölçümü ve insülin yapılması, sağlık kontrolleri ve tedavilerinin yapılması, psikolojik ve sosyal destek sağlanması hizmetleri yer alacak. Yaşlılara karşı ilgi ve duyarlılığı arttırmak amacıyla yaşlıların toplum içerisindeki konumu ve toplum için önemi, sorunları, ihtiyaçları, beklentileri ve sağlığı ile ilgili bilinçlendirici paneller düzenlenecek, yaşlıların gençlere hayat tecrübelerini aktarmalarını sağlayan organizasyonlar gerçekleştirilecek.
Günlük 25 kişiye hizmet verme kapasitesine sahip olan Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi’nde zeka oyunları, müzik dinletileri, boyama ve resim çalışmaları, el sanatları, satranç turnuvaları, sportif aktiviteler, hobi bahçesi, kültürel ve sanatsal etkinlikler (Sinema-Tiyatro etkinlikleri, yazarlarla imza günleri), özel gün kutlamaları ve geziler düzenlenecek.