Teknoloji Projeleri

Teknoloji Projeleri

Tuzla Belediyesi, Kamu Alanında İstanbul’un En Büyük Güneş Enerji Santralini Hizmete Açtı

z13.02.2018

Tuzla Belediyesi, yıllık 650MWh elektrik üreten, kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santralini Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete açtı.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olarak hizmete kazandırdığı Şelale Eğitim Parkı’da bir yeniliğe daha imza attı. Türkiye’nin İlk Holografik Hayvanat Bahçesi Nuh’un Gemisi HoloZoo, Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, Corpus (İnsan Vücudunu Görerek Tanıma), Planetaryum-Gözlemevi, Güneş Saati ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın kişisel Teknolojinin Serüveni Sergisi gibi eğitim, bilim ve eğlenceyi bir arada bulunduran Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı, Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santraline de ev sahipliği yaptı.
Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda gerçekleştirilen açılışa AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mehmet Ali Pulcu ve Osman Boyraz, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Fehmi Tosun, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci ile vatandaşlar katıldı. Şelale Eğitim Parkı'na elektrikli mini araçla gelen Başkan Dr. Şadi Yazıcı, belediyenin kullandığı elektrikli araçları yakından inceledi. 

Öncülük Yapmaktan Mutluluk Duyuyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, açılışta yaptığı konuşmada kamu olarak İstanbul’daki en büyük güneş enerji santralin kurmanın ve öncülük yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Yazıcı, “Şelale Eğitim Parkı'mızda havuzlarımız, buz patenimiz, bowlingimiz hatta şelalemiz dahil olmak üzere bunların hepsi elektrik harcıyordu. Biz de bunun çok büyük bir enerji harcamasının olduğu düşününce de bu işi biz nasıl çözeriz dedik. Parkımızda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında 4 bin 200 metrekarelik alanın üstüne güneş paneli koyarak Şelale Eğitim Parkı’nı kendi kendine yeten ve kendi enerjisini sağlayan ve kazanç sağlayan bir park haline getirdik. Yaklaşık 5-6 yılda kendini amorti edip 10 yıl garantili 25 yıl ömrü olan bu paneller sayesinde de biz öncülük yapmış olacağız. Enerji savaşlarının olacağı bir dönemde kendi enerjisini üreten bir ülke olmak adına her türlü enerji kaynaklarının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz ve burada da bir öncülük yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin çevre dostu, temiz enerji kaynaklarını diğer alanlarda da kullandığını belirterek “Parkımızda güneş enerjisinin yanı sıra rüzgar enerjisinden faydalanarak akülü engelli araçları, cep telefonu şarjını sağlayan direklerimizi de kullanıma açtık. Karbon ayak izimizi küçülten dünya çapındaki projemizi de sürdürüyor, alternatif enerji kullanılması konusunda elimizden geleni yapıyoruz.” ifadesini kullandı. 

Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali
360,36 kwp kurulu güç ile üretilen elektriğin dağıtım şirketine satılması sonucu yıllık yaklaşık 324.000 TL kazanç sağlayacak olan santral, Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında kuruldu.
4.358 m2 alanda 1386 adet 260Wp Polikristal PV panel kullanılarak hazırlanan Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, 650MWh elektrik üreterek yıllık 216 konutun ve Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nın enerji ihtiyacının çevre dostu, temiz enerji kaynağı ile karşılanmasını sağlayacak. Yıllık yaklaşık 390 ton CO2’nin doğaya salınımı engelleyen ve bu yönüyle yılda 35.454 adet ağacı kurtaran Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, amortismanını 5 yılda sağlayacak.