Haberler

Haberler

İstiklal Marşımız 95 Yaşında

z14.03.2016

İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıldönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Şifa Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı.
Tuzla Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda İstiklal Marşı’nın kabul edilme aşamalarını anlatan Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu, Mehmet Akif Ersoy’un vatanın kurtarılması için birlik ve bütünlük çağrısı yaptığını söyledi. Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazarken duyduğu hisleri ve bu hislerin kaleme dökülmesini izleyicilere aktaran Vakkasoğlu, “Akif Dede bizim rol modelimiz olmalıdır. Örnek kişiliği, nezaketi ve hayata bakış açısı bizler için önemli bir yerdedir. Gençlerimize onun ahlakını aşılamamız gerekir.” dedi.
Programın ikinci bölümünde Mehmet Akif Ersoy’un oğlu Emin Ersoy’un hayatını anlatan tiyatro izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Mehmet Akif Ersoy’un sürgün yıllarında oğlu Emin Ersoy’un Türkiye’de çektiği sıkıntılar, yaşadığı sefalet ve ona yapılan haksızlıkların işlendiği tiyatro, izleyiciler üzerinden büyük bir etki bıraktı.
Programı izleyen vatandaşlar, tarihi gerçeklerin kültürel ve sanatsal faaliyetlerle kendilerine ulaşmasını sağlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.