Tuzla Belediyesi, Kanserle Mücadele Eğitim Semineri Düzenledi

Tuzla Belediyesi ve Okan Üniversitesi Hastanesi işbirliğiyle “Kanserle Mücadele” eğitim semineri düzenlendi.
Tuzla Belediyesi Şifa Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerinde Tuzla Belediyesi Anne Çocuk Eğitim Merkezi’nin kursiyer anneleri kanser konusunda bilgilendirildi. Seminere konuşmacı olarak Okan Üniversitesi Hastanesi Başhekimi, Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Hancılar, Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Güden, Uzm. Dr. Gözde Gündoğdu Meydaneri katıldı. Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Güden, kanser tedavisinde faydalanılan teknoloji ve gelinen son noktayı anlattı. Güden, “Gelinen son teknoloji ile tüm dünya ile aynı tanıyı koyabiliyoruz.” dedi.

Hastayı Takiple Uzun Yaşam Sağlayabiliyoruz
Okan Üniversitesi Hastanesi Başhekimi, Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Hancılar, kanserden korunma yöntemlerini ve kanserde beslenme konusunda bilgi verdi. Hancılar, “Şu anda biz akciğer kanserinde hiç ameliyat yapmadan küçük bir tümörü ameliyat edilmişçesine üç gün içerisinde tedavi ediyoruz. Biz bunu hayal bile edemezdik. Şimdi nokta atışı tedavi ile yıllar boyu kontrol altında tutabiliyoruz. Hastalık erken teşhis edildiğinde ölüm oranları düştü. Hastayı takiple uzun yaşam sağlayabiliyoruz. Yeter ki belirtiler çıktığında ihmal etmeyelim” şeklinde konuştu.

Kanser Hastalarının Psikososyal Destek Almaları Çok Önemli
Uzm. Dr. Gözde Gündoğdu Meydaneri, kanser tedavisi gören hasta ve hasta yakınlarına psikolojik yaklaşım konusuna değindi. Meydaneri, “Her geçen gün görülme sıklığı artan kanser, bedensel zorluklarının yanı sıra hastaların sosyal yaşamında psikolojik etkisi ağır sorunlara yol açabilmekte, bu durum hastalığın seyrini ve tedaviye yanıtı olumsuz yönde etkilemektedir. Kanserin tedavi süreci ağır ve uzun bir dönemi içerdiği için hastaların psikososyal destek almaları ruh sağlıkları için çok önemli. Hasta yakınlarına da çok görev düşüyor. Hastalığın tedavi edilebilir olduğunu kabul ederek süreç ve sonrası konusunda bilinçlendirmek gerekir” dedi.
Seminere katılan bayanlar, merak ettikleri soruları uzmanlarına sorarak bilgi sahibi oldu.  Okan Üniversitesi Hastanesi Başhekimi, Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Hancılar, seminere ev sahipliği yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.

Tuzla Belediyesi, Kanserle Mücadele Eğitim Semineri Düzenledi

HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER HABERE BENZER DİĞER İÇERİKLER