Haberler

Haberler

Tuzla’da Bir İlk Mobil Referandum

z25.09.2019

Aydınlı Mahallesi Başkomutan Caddesi trafik uygulaması hakkında 22 Eylül 2019 Pazar günü yapılan halk oylaması, oy kullanamayan vatandaşlardan gelen yoğun talep ve katılım oranının düşük olması üzerine “ mobil referandum ” uygulaması olarak tamamlanmıştır.
Aydınlı mahallesinde 2019 yerel seçimlerinde toplam seçmen sayısı 39.741 olarak resmi kayıtlara geçmiştir. 39.741 seçmenden 22 Eylül Pazar günü oy kullanan seçmen sayısı 521 kişi olmuştur. Kullanılan oyların tercihlere göre dağılımı ise şöyledir;

1.            Başkomutan Caddesi’nde Çift Yönlü Ulaşım     123 oy
2.            Başkomutan Caddesinin Yayalaştırılması     218 oy
3.            Caddenin Mevcut Hal ile Tek Yön Şeklinde Kullanılması     176 oy
4.            Geçersiz oy           4 oy
                                                                                 TOPLAM    521 oy 

Gerçekleşen halk oylamasında toplam katılım %2 dahi olmamıştır. Bu sebeple hem geniş kitlelerin günlük etkinliklerinden geride kalmadan halk oylamasına katılmasını sağlamak için, hem de böylesi önemli bir konuda mahalle sakinlerinin iradesini sonuca objektif yansıtmak için Tuzla’da bir ilke daha imza atılarak, 24 Eylül Salı günü Aydınlı Mahallesi sakinlerinin katılımıyla  mobil referandum gerçekleştirilmiştir.
Mobil referandum kesin sonuçları şu şekildedir.            


  Kullanılan oy    oy oranı
1.            Başkomutan Caddesi’nde Çift Yönlü Ulaşım   725   oy      % 14
2.            Başkomutan Caddesinin Yayalaştırılması   1742 oy     % 32
3.            Caddenin Mevcut Hal ile Tek Yön Şeklinde Kullanılması   2961 oy      % 54
                                                                                                        TOPLAM  5426  oy

Ortak akıl ile yönetim esasını her alanda uygulamayı hedef edinen şehrimiz, teknolojiyi de bu amaçla kullanarak vatandaşlarımıza mobil referandum alternatifini sunarak hızlı, güvenilir ve geniş katılımlı halk oylamalarını şehrimizi ilgilendiren tüm konulara yaymaya devam edecektir.
Mobil Referandum ile kararını oylamaya yansıtan vatandaşlarımıza teşekkür eder, mahalle sakinleri tarafından alınan kararın mahalle ve ilçemize hayırlı olmasını dileriz.