Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı

Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı

Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Faaliyet ve Projelerini Değerlendirdi

z27.10.2017

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi’nde yaptığı konuşmada “Yeni yönetim modeli olan yönetişimle insanları da içine katma konusunda Kent Konseyi ile bu fırsatı yakalıyoruz. Daha örgütlü, daha katılımcı bir toplum oluşturmak Kent Konseyi çalışmalarının halkla birlikte genişletilerek başarılı olacağına inanıyorum” dedi.
Tuzla Belediyesi Kent Konseyi, faaliyet ve projelerini genel kurul toplantısında değerlendirdi. Tuzla Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Kent Konseyi Başkanı Ergül Özdemir, kamu kurumlarının yöneticileri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Kent Konseyi meclis ve çalışma gruplarının başkan ve yöneticileri katıldı. 

Yaşadığımız Kentle İlgili Hayallerimiz Olmalı
Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ergül Özdemir, toplantıda yaptığı konuşmada bir şehirde yaşayan herkesin sorumluluğu ve hayalleri olduğunu söyledi. Kent Konseyi’nin bu sorumluluk ve hayallere ev sahipliği yaptığını vurgulayan Özdemir, “Kent yaşamına sunduğu katkılar nedeniyle kent konseylerinin gelişmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Çünkü kentler hepimizin. Kentlerde şuan bizler yaşıyoruz; gelecekte ise çocuklarımız, torunlarımız, bizden sonraki nesiller yaşayacak. Bu konuda kendisini seven insan, hemşerisini seven insan fedakârlık yapar, ortaya üretim koyar. İşte bu noktada Kent Konseyleri yaşadığı kent için katkı, kaynak isteyen insanların seslerini duyurdukları yerlerdir. Şehirde yaşayanlar olarak, güçlü yönlerimizi ortaya koymaya, şehirlerimizin kalitesini ve marka değerini arttırmaya çalışmalıyız. Bu konuda tabi ki herkese görev düşüyor, herkesin bir uzmanlık alanı var. Tuzla Kent Konseyi bünyesinde, kadınlarımız, gençlerimiz, engellilerimiz ve çalışma gruplarımız beraber çalışmaktadır. Yaşadığımız kentle ilgili hayallerimiz olmalı, bu hayallerimizi projelendirip yönetime sunmalıyız” dedi. 

Marina Hayaline İnanmamışlardı, ‘Olmaz’ Demişlerdi
Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ergül Özdemir, konuşmasındaki vurguya Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın Tuzla Marina projesini çarpıcı ifadelerle örnek gösterdi. Özdemir, “Mesela Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı beyefendi Tuzla Marina ile ilgili hayallerini açıkladığında kendi grubumuzdaki insanların bir kısmı inanmamıştı, ‘Olmaz’ demişlerdi. Ama başkanımız bu hayali gerçekleştirmek için çok çalıştı, gayret gösterdi ve hayalini Tuzla’ya kazandırdı. Bu proje Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Türkiye 1.si seçildi. Bizlerin de Tuzlamızla ilgili hayalleri olmalı” 

Kent Konseyi’nde Toplumu Yönetime Katma Fırsatı Yakalıyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, konuşmasını 2 ana başlık altında gerçekleştirdi. Kent Konseylerinin yerel yönetimlerin hizmetlerine katkısına değinen Başkan Yazıcı, “Kent Konseyi bünyesinde yapılan çalışmaların ne kadar önemli olduğunu değişen ve gelişen dünyada artık hep beraber görüyoruz. Yerel yöneticilerin görevleri arasında artık sadece yol, su, kaldırım hizmetleri değil şehrin bütün dinamikleri, rutin belediyecilik hizmetlerinin ötesine geçen, yaşanabilir, insani ve evrensel değerlerin hüküm sürmesini sağlayan kavramlar ve sorumluluklar ortaya çıkıyor. Tuzla’mızın bütün dinamiklerini harekete geçirme konusunda bütün komisyonları ile gönüllük ruhunu ortaya koyan, daha örgütlü bir toplum oluşturma konusunda hiyerarşik bir yapı değil bir yönetişim birlikteliği, paydaşlığı ile ilişkilerimizi hep bu yönde sürdürdük. Yeni yönetim modeli olan yönetişimle insanları da içine katma konusunda Kent Konseyi ile bu fırsatı yakalıyoruz. Daha örgütlü, daha katılımcı bir toplum oluşturmak Kent Konseyi çalışmalarının halkla birlikte genişletilerek başarılı olacağına inanıyorum” 

Gönüllülük Esasıyla Yaptığınız İşleri Asla Bırakmayın
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, konuşmasının 2. bölümünde birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kent Konseyi’nin her fikirden katılımla farklılıkların zenginliğini yaşattığını belirten Başkan Yazıcı, “Gönüllerin birlikteliğini yıkacak olan bir nifaktır” mesajını verdi. Başkan Yazıcı, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “O yüzden bizim üstümüze düşen görev birbirimizi sevmek, kardeşliği hissedip yaşamak, yaşatmaktır. Bir kentin geleceği hakkında karar verilecekse kardeşlik hukukuyla adalet, birlik ve beraberlikle, aynı sorun ve problemlerle boğuşmuş bir ülkede yaşamış olmanın getirmiş olduğu sorumluklarımızı ve paylaşımlarımızı düşünmek zorundayız. Bizi, bizden başka ağırlayacak kimse yoktur. 3 milyon Suriyeli’ye kucak açarız ama 300 vatandaşımızın gideceği bir kara parçası bulamazsınız. O yüzdende birbirimizi daha çok seveceğiz, çok çalışacağız. Kim ne iş yapıyorsa daha iyisini yapacağız. Gönüllük esasıyla yaptığınız işleri asla bırakmayın ama yeni birlik beraberlik projeleri üretin. Doğruyu, en doğruyu bulana kadar birlik, beraberlik, kardeşliğimizi oluşturacak projeleri Tuzla’nın tamamına yayabiliriz. En büyük silahımızın 80 milyonun birbirine kenetlenmesi olduğuna inanıyorum. Bütün projelere açığız”
Genel kurul toplantısında meclis ve çalışma grubu başkanları gerçekleştirdikleri faaliyetlerin yanı sıra projelerinin de tanıtımını yaptı.